رشته عمران

رشته عمران

تکنولوژی چاپ سه بعدی ساختمان (Construction 3D Printing) به نوعی چاپ در صنعت ساخت و ساز اشاره میکند که در آن متد چاپ سه بعدی, اصلی ترین متد طراحی و ساخت بنا و سازه میباشد. متدهای چاپ سه بعدی که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار میگیرند بسیارمتنوع هستند اما مهمترین آنها عبارتند از اکستروژن بتن, سیمان, موم, فوم, پلیمر، پیوند گرده ای (پیوند پلیمری, پیوند واکنشی, سینترینگ) و جوشکاری افزودنی.

پروسه ی چاپ ساختمان توسط پرینترهای سه بعدی ساختمان ساز (رباتهای صنعتی, ماشینهای تمام اتوماتیک) انجام میشود. این پرینترهای سه بعدی کاربردهای فراوانی در بخشهای خصوصی, عمومی, تجاری و صنعتی دارد. از جمله مزیتهای این نوع تکتولوژی میتوان به ساخت سریع, هزینه ی ناچیز کارگر, دقت و سرعت بالا, ضایعات کم و ادغام سازی مناسب اشاره کرد. از پرینتر سه بعدی در ساخت خانه, ساخت اجزای ساختمان  (ستونها,  پنل های ساختاری) زیر ساخت شهرها و پل ها, جزیره نماهای مصنوعی و مجسمه ها استفاده میشود.

با استفاده از پرینت سه بعدی هزینه های ساخت و ساز هم درساخت کلی و هم در قسمتهای جزیی ساختمان بسیار پایین می آید. در مقیاس وسیع, ساختمان هایی که با چاپ سه بعدی ساخته میشوند از نظر هزینه ی کارگر و مصالح بسیار مقرون به صرفه هستند. همچنین میتوان ابزار یدکی را از هر مکان و از هر شرکت ساختمانی فراهم کرد. با انجام این کار در هزینه ی ابزار یدکی و زمانی که صرف دریافت آنها میشود صرفه جویی خواهد شد.

چاپ سه بعدی برای طراحان این امکان را فراهم میکند که در هر نقطه از دنیا بتوانند پروسه ی ساخت و ساز را با کمترین هزینه انجام دهند. با استفاده از این تکنولوژی حتی میتوان در کره ی ماه نیز به طراحی سازه ی مورد نظر پرداخت.

خانه ی طراحی شده توسط چاپگر سه بعدی نتایج بهتر و دقیق تری را نشان خواهد داد. زیرا فایل طراحی مستقیما از کامپیوتر به ماشین انتقال داده میشود و خطای انسانی در آن نقشی ندارد. در چاپ سه بعدی فایل ساخته شده مستقیما به شیء تبدیل میشود و در دنیای بیرون تحقق می یابد.

 

طراحی سایت